2018-19 Team and Coaches List

PA Classics Girls Teams (based in Lancaster)

PA Classics Boys Teams (based in Lancaster)

Classics Nova Teams (based in Harrisburg)


USSDA: indicates US Soccer Development Academy age group

 

Some teams have TBA listed next to them for coach. These will be updated before tryouts begin. Having a TBA next to a team does not mean we don’t have a coach assigned to that team, just that for a variety of reasons, we just aren’t posting it at this time.

 

PA Classics Girls Teams (based in Lancaster)

U9 Girls PA Classics Academy 10:  Clark Habecker

U9 Girls PA Classics Elite 10: Olivia Taylor

U10 Girls PA Classics Academy 09: Larry Julius

U10 Girls PA Classics Elite Blue 09: Olivia Taylor             

U10 Girls PA Classics Elite Green 09: Jack  Kremer

U11 Girls PA Classics Academy 08: Larry Julius

U11 Girls PA Classics Elite 08: Clark Habecker          

U12 Girls PA Classics Academy 07: Mike Henning

U12 Girls PA Classics Elite Blue 07: Aron Bassoff             

U12 Girls PA Classics Elite Green 07: Lindsay Brenner            

U13 Girls PA Classics Academy 06: Aleks Radovic (USSDA)

U13 Girls PA Classics Elite Blue 06: Doug Harris             

U13 Girls PA Classics Elite Green 06: Stephanie Cleaves

U14 Girls PA Classics Academy 05: Will Whitty (USSDA)

U14 Girls PA Classics Elite Blue 05: Brittany Jakobson

U14 Girls PA Classics Elite Green 05: Aron Bassoff            

U15 Girls PA Classics Academy 04: Will Whitty (USSDA)

U15 Girls PA Classics Elite Blue 04: Doug Harris             

U15 Girls PA Classics Elite Green 04: Jack Kremer

U15 Girls PA Classics Premier 04: Nate Davis

U16 Girls PA Classics Academy 03: Larry Julius

U16 Girls PA Classics Elite Blue 03: Chris Wilson

U16 Girls PA Classics Elite Green 03: Kyle Diem

U17 Girls PA Classics Academy 02: Todd Wawrousek (USSDA)

U17 Girls PA Classics Elite Blue 02: Andrew Keener

U17 Girls PA Classics Elite Green 02: Heather Kemp

U17 Girls PA Classics Premier 02: Wendell Hannaford

U18 Girls PA Classics Elite Blue 01: Leah McDermott

U18 Girls PA Classics Premier 01: Wendell Hannaford

U19 Girls PA Classics Academy 00: Todd Wawrousek (USSDA)

U19 Girls PA Classics Elite Blue 00: Scott Steffan             

U19 Girls PA Classics Elite Green 00: Matt Wagner

 

PA Classics Boys Teams (based in Lancaster)

U9 Boys PA Classics Academy 10: Pete Shellenberger and Dave Buehler

U9 Boys PA Classics Elite Blue 10: Kalin Bankov Simeonov

U9 Boys PA Classics Elite Green 10: Michael Wagner

U10 Boys PA Classics Academy 09: Aleks Radovic

U10 Boys PA Classics Elite Blue 09: Mark Ludwig            

U10 Boys PA Classics Elite Green 09: Clark Habecker

U10 Boys PA Classics Premier 09:  Kalin Bankov Simeonov

U11 Boys PA Classics Academy 08: Aleks Radovic

U11 Boys PA Classics Elite Blue 08: Kenny Archer

U11 Boys PA Classics Elite Green 08: Kalin Bankov Simeonov

U11 Boys PA Classics Premier 08: Jack Kremer

U12 Boys PA Classics Academy 07: Nick Hostetter and Gary Ross (USSDA)

U12 Boys PA Classics Elite Blue 07: Dave Simpson

U12 Boys PA Classics Elite Green 07: Kalin Bankov Simeonov and Geoff Hatcher

U13 Boys PA Classics Academy 06: Steve Klein (USSDA)

U13 Boys PA Classics Elite Blue 06: Justin Miller

U13 Boys PA Classics Elite Green 06: Vladislav "Bogie" Bogicevic

U13 Boys PA Classics Premier 06: Michael Wagner

U14 Boys PA Classics Academy 05: Nick Hostetter (USSDA)

U14 Boys PA Classics Elite Blue 05: Jamie Ellis

U14 Boys PA Classic Elite Green 05: Kenny Archer

U15 Boys PA Classics Academy 04: Seamus Donnelly (USSDA)

U15 Boys PA Classics Elite Blue 04: Dave Ammon

U15 Boys PA CLassics Elite Green 04: Vladislav "Bogie" Bogicevic

U15 Boys PA Classics Premier 04: Aron Bassoff       

U16 Boys PA Classics Academy 03: Seamus Donnelly

U16 Boys PA Classics Elite Blue 03: Mike Corney and Mike Seigfried

U16 Boys PA Classics Elite Green 03: Dave Simpson

U16 Boys PA Classics Premier 03: Don Henriques

U17 Boys PA Classics Academy 02: Steve Klein (USSDA)

U17 Boys PA Classics Elite Blue 02: Tim Mehl

U17 Boys PA Classics Elite Green 02: TBA

U17 Boys PA Classics Elite Silver 02: Mark Ludwig

U17 Boys PA Classics Premier 02: Vladislav "Bogie" Bogicevic

U18 Boys PA Classics Elite Blue 01: Mike Corney and Mike Seigfried

U18 Boys PA Classics Elite Green 01: Mark Ludwig

U19 Boys PA Classics Academy 00: Steve Klein (USSDA)

U19 Boys PA Classics Elite Blue 00: Dan Wagner

U19 Boys PA Classics Elite Green 00: Tim Mehl

 

Classics Nova Teams (based in Harrisburg)

U9 Boys Classics Nova 10: Niki Nikolic
U12 Boys Classics Nova 07: Lukas Wolfe
U13 Boys Classics Nova 06: Tito Tep
 
U9 Girls Classics Nova 10: TBA
U10 Girls Classics Nova 09: J.T. Dorsey
U11 Girls Classics Nova 08: Niki Nikolic
U12 Girls Classics Nova 07:  J.T. Dorsey
U13 Girls Classics Nova 06: J.T. Dorsey
U14 Girls Classics Nova 05: Niki Nikolic
U15 Girls Classics Nova 04: Tito Tep
U16 Girls Classics Nova 03:  Tito Tep
U17 Girls Classics Nova 02: Lukas Wolfe
U18 Girls Classics Nova 01: J.T. Dorsey